Skoro trojročný syn riadne nerozpráva. Kedy treba vyhľadať odborníka?

Zodpovedané
6. feb 2021

Dobrý deň,

syn bude mať v máji tohto roku 3 roky. Dosť ma trápi, že na svoj vek nerozpráva. Občas mama, alebo baba. Nechce napodobniť ani len zvuky zvieratiek. Ak sa ho opýtam ako robí havo, tak neodpovie.

O hračky nejako nejaví záujem. Občas lego, aj to ho rozhádže, alebo autíčka musí mať na to náladu. Ak pozeráme rozprávku, alebo videá (Miro Jaroš, Paci Pac, Spievankovo), tak občas povie slovíčko, ktoré počuje, alebo opakuje ako tancujú deti.

Ak si niečo prosí, tak ukáže iba s prstom a zamrnčí. Učíme ho, ale nejako to nejde. Nechce papať sám s lyžicou. Iba ak nejaké sušienky. V septembri ide do škôlky a bojím sa ako to bude, či to dobehneme a naučí sa.

Nočník je takisto 0 bodov. Som zúfalá. Bojím sa, že ako matka som zlyhala a venujem sa mu stále.

Kedy sa takéto veci riešia s odborníkom?

Mám mu nechať ešte čas?

Ďakujem

Dobrý deň,

logopedická intervencia je v tomto veku už vhodná, netreba to odkladať. Takže pokojne nejakej logopedičky zavolajte a dohodnite si sedenie.

Určite ste v ničom nezlyhali, každé dieťatko je svojské a má svoj čas dozrievania na veci. Treba sa mu naďalej starostlivo a s láskou venovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas