Ročný syn neukazuje a neopakuje. Ako ho mám motivovať?

Zodpovedané
17. apr 2022

Dobrý deň,

syn mal na konci marca rok a je psychomotoricky pozadu. Čo sa týka motorickej stránky, tak to si myslím, že je ok. Chodí popri nábytku, štvornožkuje rýchejšie ako ja chodím. Začal sa púšťať tak, že stojí bez opory a s pomocou sa snaží kráčať. Veľmi sa v tom zlepšuje. Každý deň a aj vidno, že ho to veľmi baví.
Problém je, že ešte neukazuje prštekom, nechce opakovať pá-pá, ťap ťap urobí baram bum, podá rúčku. Keď mu poviem, že ideme robiť varila myšička, tak dá mi ruku.

Keď ho volám, aby išiel za mnou, tak ide. Keď poviem ideme čítať, tak spozornie a ide ku knižkám. Keď mu dám na výber, ktorú chce čítať, tak ťapne po nej, alebo ju otvorí a pozrie sa na mňa, aby som ju čitala.

Rád sa hrá na naháňačku, schovávačku, vyberá šuflíky, objavuje svet, rúca vežu z kociek, búcha kockami, sem tam si hádžeme loptu, alebo sa hráme s pohyblivými obrázkami v knižkách. Veľa sa posúva sám. Keď mu v posteli poviem, aby spravil bác, tak sa v posteli hodí akože spadol.
Je veľmi spoločenský, na každého aa usmieva, keď sa mu prihovorí. Usmieva sa aj na iné detičky. Hrá sa veľa aj sám, ale aj so mnou. Pripadá mi, že vníma veľa.

Je to veľmi zlaté, usmievavé dieťa. Rozpráva zatiaľ len necielene mama a mňam a svoje hatlaniny.

Každý v okolí mi hovorí, že to príde časom každé dieťa je iné. Len mi je ľúto, keď sa pediatrička pýta čo už všetko vie.

Aký je Váš názor na môjho syna?

Ďakujem

Dobrý deň,

mám rovnaký názor ako Vaše okolie, že to príde. Je úplne normálne, že sa doktorka pýta, čo už vie. Je to súčasť vyšetrenia, ale to, že to zatiaľ nevie.

V kontexte jeho celej psychomotoriky mi príde v poriadku. Určite to čo chvíľa príde.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas