Ročné dievčatko odmieta jesť a piť. Čo máme robiť?

Zodpovedané
14. feb 2020

Dobrý deň,

veľmi pekne prosím o radu, keďže som zúfalá z mojej ročnej dcéry. Vždy bola veľký jedák, nemala problém s jedlom a ani s pitím čaju, vody, mliečka.

V pondelok jej vystúpila teplota na cca 38,4°C po odčítaní a začala kašlať. Má vlhký kašeľ. Mysleli sme si, že ochorela od muža, ktorý bol v sobotu na pohotovosti zo zápalom priedušiek, kde dostal aj ATB. Už v nedeľu dcéra odmietala kašu, jedlo, ale vypila dostatok mliečka.

V pondelok nastal problém, kde už sme nevedeli do nej dostať ani jedlo, ani vodu, ani čaj a ani mlieko. Skúšali sme s fľašou, striekačkou, pohárom, lyžičkou. Nič nechcela.

Nasilu sme jej nanútili čaj a mlieko, aby mala aspoň pár pocikaných plienok. Inak by sme museli ísť na hospitalizáciu. V noci mlieko vypije, nemá problém aj 2x po 180 ml. Dokonca si sama drží fľašu. V utorok sme na pohotovosti, kde nám doktor povedal, že priedušky a dýchanie má čisté. Aj hrdlo. No stále veľmi kašle. A to hlavne vtedy, keď jej dáme napiť, alebo niečo zjesť. Doktor povedal, že jej máme dať Nurofen 5 ml každých 6 hodín.

Vraj ju to nebude bolieť a bude piť aj jesť. No žiadna zmena. Pritom chrumku a piškótu si občas vezme aj sama.

Veľmi bojujeme s pitím a jedlom. Cez deň nám odmieta všetko, je nútená nasilu. A mlieko ani nehovorím. Keď vidí fľašu, tak chytí hysák. Nevidím žeby jej išli nové zuby. V piatok jej vyšiel hore 4 zub a dole má 2. Doteraz problémy neboli.

Je hravá, vitálna, trošku dlhšie nám začala cez deň spávať.

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

nebuďte zúfalá. To, že dcérka prechodne málo papá - pre ňu to vôbec dlhodobo nie je problém.

S pitím je to trošku problém, a to kvôli dehydratácii. Ak nie sú prítomné pocikané plienky v množstve aspoň 5 - 8 denne, je spavá, malátna, nejaví záujem o hračky (píšete že toto ale nie je jej prípad), vtedy je nutná hospitalizácia.

Píšete, že jej vyšli zúbky takže celý problém (aj zvýšenej teploty aj nepapania) je tým ujasnený. Je to prechodný stav. Vôbec nemáte žiadny dôvod na zúfanie.

Treba jej dávať hračky na žuvanie z chladničky, prípadne géliky na zubky, Nurofen ja neodporúčam tak ako Vám odporučil pán doktor. Ak je nepokojná, jednorazovo podať 5 ml (ak má do 10 kg).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas