Rieši sa silný plač, krik v noci a nespavosť u lekára?

Zodpovedané
29. jún 2022

Dobrý deň,

môj 9-mesačný synček sa často budí v noci aj 1,5 hodinu po zaspatí na silný plač. Plače so zavretými očami až kým ho neprinútime ich otvoriť. Takto sa vie budiť veľmi často a nespí vôbec. Často chce ísť na prsník a ja už ani nemám silu mu to oddialovať.

Rieši sa aj takýto silný plač, krik v noci a nespavosť u lekára?

Cez deň je krásne bez problémov.

Ďakujem

Dobrý deň,

len taká otázka na úvod - prečo mu odďalujete prsník, ak to je prostriedok, ktorý ho dokáže upokojiť?

Čo sa týka prejavov Vášho synčeka, tak ide o nočné desy. Typicky začínajú pár hodín po uspatí. Dieťa kričí, neikedy aj sadne robí niečo rukami a nedá sa zobudiť ani upokojiť. Ráno si na nič nepamätá.

Neodporúča sa dieťa budiť, iba mu jemne niečo rozprávať - tíšiť ho. Je to reakcia na novo prežité či stresujúce podnety (niečo nové v rodine, rast zubov, stretnutie psa na ulici, ktorý štekal - nedá sa naozaj povedať).

Niekedy pomôže dieťa ukladať do postele o 30 minút skôr ako je pôvodná večierka. Resp. aspoň s ním byť v izbe, v pološere a rozprávať sa s ním už v takomto pokojnom prostredí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas