Prežíva moja 4,5-ročná dcérka nočný des?

Zodpovedané
24. jan 2023

Dobrý deň,

u mojej 4,5-ročnej dcéry asi pol roka pozorujem, že možno raz za mesiac začne v noci kričať a plakať. Nie je možné ju utíšiť. Mám pocit, že v tom stave spí, opakuje stále dookola, že chce mamku. Kope a udiera nohami. Nechce ísť na ruky a ani pohladkať. Proste nič. Ak sa jej chcem dotknúť, alebo niečo poviem, tak začne kričať ešte silnejšie a búchať. Po chvíli to odznie. Buď si ľahne sama, alebo príde ku mne, aby som ju zobrala na ruky. Prípadne si ľahnem s ňou. Ak sa jej ráno na to opýtam, tak si nič nepamätá.

Mohlo by ísť o nočný des?

Je potrebné vyhľadať lekársku pomoc?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to "ukážkový učebnicový" nočný des. Dieťa znenazdajky pár hodín po uspatí začne plakať až kričať, má pritom zatvorené oči, môže mať agresívne prejavy (hádže sebou, kope nohami) a bežnou komunikáciou ho neviete prebudiť z tohto stavu.

Typický je pre deti v batolivom období pri väčších stresových vypätiach dieťaťa, zmenách či ako reakcia na skokový vývoj dieťaťa. Dieťa je poväčšine nezobuditeľné.

Najvhodnejšie je zabrániť potencionálnemu úrazu, dieťa prípadne silno objať, jemným hlasom sa mu prihovárať či spievať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas