Prekonala moja 4-ročná dcérka angínu?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

moja 4-ročná dcérka mala vo výtere nosa Hemophilus influenze. A ešte aj zvýšené teploty do 37,8°C, zelené sople a bolesť hrdla s miernymi bielymi bodkami na mandliach. Pediatrička povedala, že to nie je angína a dala je Biseptol na 10 dní kvôli tomu hemophilovi. Dcérka ATB vybrala, všetko ustúpilo až na to, že má stále na jednej strane na mandlí tie biele bodky.

Naozaj to nebola angína?

Mohla to byť len vírusová angína?

Bývajú aj vtedy biele bodky na mandliach?

CRP mala menej ako 8. Predpokladám, že asi budeme musieť ísť zase na výter.

Ďakujem

Dobrý deň,

"biele bodky" alebo čapy sú nahromadené bunky, ktoré sú typické pre angínu bakteriálneho ale aj vírusového pôvodu (angína = zápal mandlí ), ale aj pre stav po ochorení.

Pokiaľ mala CRP negatívne, tak nešlo o angínu bakteriálneho pôvodu, ktorá u detí typicky okrem vysokých horúčok robí aj vysoké zápalové hodnoty (CRP, leukocyty).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas