Prečo vzniká SIDS?

Zodpovedané
28. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom SIDS.

Prečo SIDS vzniká?

Do akého veku je riziko vzniku tejto diagnózy?

Je to časté?

Ďakujem

Dobrý deň,

SIDS Je syndróm, pri ktorom dochádza k smrti dieťatka počas spánku do 1. roka veku života, ktoré sa dovtedy javilo ako zdravé, pri čom ani pitva neodhalila príčinu jeho úmrtia.

Znie to hrozne, ale aj niečo takéto na svete existuje. Takýchto prípadov sa na Slovensku ročne odohrá 15, v ČR 22.

Bohužiaľ tým, že sa nevie určiť, čo smrť spôsobilo, tak ťažko sa hovorí o tom, ako SIDS predísť. Štúdie však intenzívne prebiehajú a ako inak – americkí vedci zisťovali a niečo zistili. Detičky, ktoré na SIDS zomreli mali v spánkovej rutine niektoré spoločné ukazovatele.

Štúdie však idú našťastie dopredu a tým, že poznáme a vytvárame bezpečné podmienky na spánok našich detí, minimalizujemi riziko vzniku SIDS. Tu sú zásady bezpečného spánku:

1. Poloha dieťatka počas spánku na chrbátiku. Nie na boku (náhodne sa môže z boku pretočíť na bruško). Nie na brušku. Ak sa už dieťatko vie samo pretočiť, je poloha na brušku bezpečná a netreba ho z nej prevracať. Ak dieťatko máte počas dňa pri sebe, môžete ho nechať spinkať na brušku aj skôr, ale musí byť vždy pod dohľadom.

2. Dieťatko by malo spať na tvrdom povrchu (nie gauč, pohovka, vodná posteľ) - na klasickom tvrdom matraci na spanie do postieľky.

3. V postieľke by nemali byť prítomné žiadne iné predmety (žiadne hračky, dečky, plienky, pyžamko, vankúšiky do postielky, ani do kočiarika nepatria).

4. Dojčenie dieťatka, ak je možné je preventívnym faktorom k vzniku SIDS.

5. Nefajčiarske prostredie v domácnosti (aj pasívne fajčenie druhého rodiča sa ukazuje ako rizikové). Ako rizikové sa ukazuje aj fajčenie (a pitie alkoholu) počas tehotenstva.

6. Spoločné spanie dieťatka a rodiča v jednej miestnosti, nie však v spoločnej posteli (respektíve robiť to veľmi bezpečne - nižšie popis).

7. Používanie cumlíka na spánok (v štúdiach sa ukazuje ako faktor, ktorý znižuje riziko SIDS. Zároveň však cumlík môže negatívne ovplyvniť iný preventívny faktor – dojčenie, takže tu by som „netlačila“ na pílu…).

8. Riadné sledovanie matky - rodičky lekárom počas tehotenstva (ako rizikové sa ukázali matky, ktoré ignorovali preventívne prehliadky).

9. Miestnosť na spánok by nemala byť prehrievaná (ideálne 20 - 22st.C) a dieťatko by malo byť adekvátne oblečené, neprehrievané.

O spánku:
V štúdiách sa naozaj ukazuje, že detičky, ktoré spali v manželskej posteli mali vyššie riziko k vzniku SIDS v porovnaní k detičkám, ktoré nespia v maželskej posteli, ale v samostatnej postieľke, ktorá sa nachádza v spoločnej spálni s rodičmi.

Dôležité je povedať, že ako vyššie riziko sa spoločné spanie v manželskej posteli javí v prvých mesiacoch života – najmä prvé 2 - 4 mesiace života dieťatka. V tomto období je dieťatko veľmi zraniteľné. Motoricky je „slabé“ a nervová sústava stále dozrieva. Ešte rizikovejšie je toto v prípade, že dieťatko je predčasne narodené.

Dôvody, prečo je riziko vyššie sú viaceré – jednak je to prítomnosť deky, vankúšov v manželskej posteli, ktoré v prvých mesiacoch života môžu spôsobiť udusenie či prehriatie dieťatka.

Ďalším faktorom je možnosť, že dieťatko „zapadne“ medzi matrace rodičov, z ktorého sa nevie vymaniť.

Ďalším faktorom je „podguráženie“ rodičov (aj otca) alkoholom či liekmi ovplyvňujúcich vedomie, pri ktorých stráca rodič obozretnosť a môže priľahnúť dieťatko.

Ďalším faktorom je, že mamička, ktorá spí so svojím dieťatkom a dojčí ho po ležiačky môže sama zaspať. Dieťatko dojčiac sa, si zaborí noštek do prsníka a môže dôjsť k jeho uduseniu.

Ak chcete praktizovať spoločné spanie a nechcete čakať na hranicu 4 mesiacov veku Vášho dieťatka, dodržiavajte nasledovné:
1. Nepite alkohol a nefajčite.
2. V spoločnej posteli nemajte žiadne „prídavné“ vankúše či deky, dieťatko nezakrývajte (používajte spací vak).
3. Ak spíte spoločne, dajte k Vašej strane zábranu a dieťatko nechávajte na tejto strane – nemajte ho v strede medzi Vami a partnerom.
4. Ak dieťatko dojčíte, vydržte hore až pokým sa nenakŕmi a prsník mu z pusy vytiahnite.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas