Prečo takmer 2-ročný syn zadržiava po odplienkovaní stolicu?

Zodpovedané
19. jan 2023

Dobrý deň,

syn má o 2 mesiace 2 roky a už 3 týždne je bez plienky. S cikaním nemá žiadny problém, horšie je to so stolicou. Spočiatku sa vykakal hocikde. Potom si pýtal plienku, tak sme mu ju dali. Ale zrazu začal zadržiavať a nechce už ani plienku a radšej stolicu drží. Až po 6 dňoch, keď už bol plačlivý, som mu skúsila pokrčiť nohy a naveľa sa s plačom vykakal. Jediný spôsob, kedy tlačí je, že s ním sedím na WC a dovolím mu pozerať traktory na mobile. Vtedy tlačí, lebo je to pre neho niečo nevšedné, keďže doma nepozerá vôbec TV. Žiaľ, zatiaľ sa mu stále nepodarilo vyprázdniť.

Neviem ako pokračovať, čítame si, rozprávam sa s ním o tom, neviem, čoho sa tak bojí. Je stále často dojčený a tuhú stravu veľmi nechce jesť.

Ako mu môžem pomôcť?

Mám mu vrátiť plienku, aj keď má už cikanie zvládnuté?

Alebo pokračovať s tým, že ho budem rozptyľovať na toalete sledovaním videí?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne by som asi išla tak, že by som mu spravila pravidelný návyk na stolicu pomocou mobilu. Príde mi to ako oveľa menšie zlo ako to, že nekaká 6 dní. Navyše s tým sa dá neskôr, keď sa začne pravidelne vyprázdnovať ľahšie pracovať, vysvetľovať koľko a kedy môže.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas