Prečo sa nechce 15-mesačný synček hrať?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

ja by som sa chcela opýtať na hranie sa u detičiek. Trochu sa obávam, pretože môj 15-mesačný synček sa mi nechce cielene hrať sám. Všetko odhadzuje, búcha o seba, robí bordel. Jediné, čo dokáže, je dať guľu na guľovú dráhu a búchať paličkou na xylofóne. A také základné, dávať kocky, guličky do nádobky, na miesto...

Keď niekam ideme, hneď ide ku hráčkam a búcha ich, odhodí, skúma, atď. Každú hračku má cca 2-3 minútky. Už ich skrývam, aby mu boli zábavné aspoň na začiatku. Malé autíčka nechce, pretože nevie ich posúvať, veľké auta posunie a tlači pred sebou.

So mnou sa zahrá, gúľame si loptu. Resp. ju hodí, alebo autíčko si posúvame navzájom. Kocky neche stavať, iba odhodiť a búrať. Ako celkovo hračkami sa hraje búchaním a nie cielene ako by sa mal. V pieskovisku hrabe lopatou a formičkami. Vkladačky vykladá, naspäť nie.

Je to normálne?

Knižky má veľmi rád. Keď sa zaujíma o niečo, tak o ne. Číta si, ukazuje, stláča v nich gombíky. Napodobňuje auto keď tam vidí, žabku, keď vidí v knižke. Čmáral aj kriedou, pastelkami. Vonku zbiera paličky a kamene, paličkou všade kreslí - do zeme, do piesku, do kameňov.

Syn je inak veľmi vnímavý, veľmi rád počúva, keď mu vysvetľujem a stále sa má pýta ukazovákom a pritom vydá zvuk, ako keby sa pýtal, že "toto je čo" a takisto typu "vidíš to aj ty"?

Očný kontakt má, ba si ho aj žiada, aj o pozornosť. Je priateľský, milý, tula sa, dá pusinku, obíjme, pohladká, aj sám od seba, je komunikatívny chlapček. Keď má niečo boli, tak sám od seba dá pusu na boľavé miesto. Veľa sa nasmeje aj s detičkami, búchajú spolu lavičku, keď sme na ihrisku. Tlieska, dáva papá, ukáže všeličo. Proste, je veľmi šikovný. Keď sme vonku, tak neuteká, ako besný, ale pekne počúva, samozrejme stane sa, že ide kam chce, ale celkovo je rozumný veľmi aj vonku. Ešte keď upratujem, tak to odkuká, a neksôr si berie metlu sám od seba a upratuje akože. Ukazujem mu ešte ako má telefonovať jeho hračkou, tak tam si dá iba ruku a hotovo a zasmeje sa pritom, ešte si aj zatlieska niekedy. Ale hrať sa s ním nie.

Kedy príde, keď sa bude hrať napríklad na hasiča?

Alebo na "matku/ocka"?

Veľmi veľa sa mu venujem, veľa si čítame, spievame, stále ho zabávam.

Ako ho motivovať k ozajstnej hre?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa mňa je jeho správanie úplne prirozdené a zodpovedajúce tomuto veku. Každé dieťa je trošku iná povaha a synček je evidentne pokojnejší typ. On sa hrá - ozajstná hra je aj napodobňovanie upratovania, búchanie, tlieskanie. Deti sa veľmi radi hrajú na dospelácke činnosti...

Hra akú píšte prichádza o dosť neskôr- v predškolskom veku, cca od 3-4 rokov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas