Prečo sa dvojročný syn začal v noci budiť?

Zodpovedané
6. sep 2020

Dobrý deň,

syn má momentálne 2 roky aj mesiac a od narodenia je plne dojčený. Od 10 mesiacov prespal celú noc bez potreby dojčenia. Od 2 rokov sa však začal v noci budiť a vyžaduje dojčenie. Dojčím už dlhšie iba z 1 prsníka, mlieka podľa mňa už veľa nemám a dojčenie je viac menej pre syna citová záležitosť.

Stravuje sa už normálne, všetko mu chutí, je dobrý jedák. Spí so mnou v posteli.

Dojčil sa vždy pred spaním a prespal celú noc. Teraz však pri zaspávaní niekoľko krát vyžaduje prsník kým zaspí, pričom niekedy potiahne iba pár krát a odpojí sa. V noci to prebieha tak isto.

Začíname s učením na záchod, vyciká sa tam pár krát za deň, niekedy sa aj sám vypýta. Stalo sa, že v noci sa 3x vypýtal na záchod a vycikal sa tam. Plienky ešte nosí nakoľko podľa mňa ešte nie je úplne zrelý na odplienkovanie.

Mohlo učenie na záchod spôsobiť jeho nočné budenie a potrebu byť na prsníku?

Aká môže byť prosím príčina a čo s tým?

Pred týmto nočným budením som už uvažovala aj nad odstavením, ale asi to ešte nepôjde. Už som sa mu aj pokúšala vysvetliť, že už je mliečka málo, niekedy si to začne sám hovoriť, že maminka už nebude mať mliečko.

Mohlo ho toto zneistiť?

Dojčil sa vždy ráno, po obednom spánku a večer pred spaním. Teraz sa však večer vyžaduje stále dojčiť, v noci tiež. Napadlo mi, či mu nerastú posledné stoličky. Je to veľmi bystré a rozumné dieťa, stále rozpráva a všetkému rozumie, plače iba keď sa buchne.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ neodpoviem Vám k Vašej spokojnosti, nakoľko dôvodov prečo to tak je a možnosti je neúrekom, v podstate ste ich aj Vy sama pekne vymenovala.

Citová väzba pri dojčení je pre dieťa určite obrovská, schopnosť upokojiť sa na prsníku, nech už je dôvod akýkoľvek taktiež.

Zrejme je to "iba" obdobie, ťažko povedať koľko bude trvať, ale každopádne si myslím, že sa už nebude opakovať.

Preto je len na Vás ako sa rozhodnete - či synčeka skúsite odstaviť, alebo si ešte užijete, že ste preňho nenahraditeľná.

Každopádne Vám prajem, aby ste boli obaja spokojní a zdraví!

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas