Prečo niektorí pediatri odporúčajú očkovanie proti ovčím kiahňam, keď je to len bežné detské ochorenie?

Zodpovedané
31. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania proti ovčím kiahňami.

Prečo niektorí pediatri odporúčajú očkovanie proti ovčím kiahňam, keď je to len bežné detské ochorenie?

Prečo niektorí pediatri toto očkovanie pretláčajú?

Je pediater platení za to, že koľko deti zaočkuje touto vakcínou?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, nie je nikto za to platený (teda výkon je platený poisťovňou ako každé očkovanie, ale nie od farma firiem v zmysle presadzovania očkovania).

Ja sama ho absolútne odporúčam a dám zaočkovať aj vlastné deti.

Je to z viacerých dôvodov:

1. Dieťa ochorenie väčšinou prekoná v detstve, čo je "dobre" z toho hľadiska, že ak ho neprekoná v detstve tak priebeh v dospelosti je oveľa ťažší. U tehotnej ženy môže spôsobiť potrat, postihnutie alebo vážne ochorenie až smrť novorodenca. Avšak! Nie každé dieťa ho prekoná "ľahko". Okrem závažných komplikácií, ktoré však našťastie 🙏 nie sú také časté, je veľmi časté, že dieťa po prekonaní ovčích kiahní má výrazné oslabenú imunitu a nadnesene sa naňho nalepí každý vírus, čo sa oňho obtrie.

2. Vírus po prekonaní zostáva v našom tele do konca života. Určite ste už počuli o pásovom opare/herpes zoster. Je to veľmi bolestivé ochorenie, ktoré má často niekoľko mesačné následky v zmysle bolestí. Toto ochorenie dostane iba jedinec, ktorý prekoná ovčie kiahne - nie ten čo je očkovaný. Väčšinou postihne človeka pri znížení imunity, v starobe, onkologickí pacienti na "obyčajný" pásový opar a jeho komplikácie zomierajú.

3. Dieťa po nakazení je nutné izolovať, často aj na 21 dní. A to na 1 strane je ekonomicky nevýhodné pre rodiča, ktorý musí brať OČR, ale aj pre dieťa, ktoré tento čas nestrávi v škole, s kamarátmi, v prírode, pri športe, ale musí byť doma, zavreté, pretože je infekčné, a často sa má pri tomto ochorení zle a je nešťastné.

Toto pri očkovaní dieťaťa, ktoré odporúčam spolu s MMR vakcínou nehrozí - bolesť je jednorázová, následky žiadne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas