Prečo moje 6 týždňové bábätko zvracalo čistú vodu?

Zodpovedané
14. mar 2019

Dobrý deň,

môj 6 týždňový synček papá Nutrilon HA, 130 ml. V noci sa zobudil okolo jednej, vypil 130 ml a zaspal. Potom sa zobudil nad ránom okolo štvrtej, nie hneď po prebudení sa prúdom pozvracal. Zvracal čistú vodu. Nevedela som čo robiť, či mu dať jesť.

Plakal, dožadoval sa jedenia. Nakoniec som mu dala a vypil 90 ml, viac som nedala. Zatiaľ sa zvracanie neopakovalo. Synček nie je mrzutý a ani ho bruško nebolí. Prdí a kaká pravidelne. Dávam mu Probio Fix.

Prečo synček zvracal a prečo zvracal čistú vodu?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

pri prvom vracaní ťažko hovoriť o presnej príčine, stav sa vyvíja, treba podľa toho aj postupovať.

U synčeka sa môžu pridať riedke stolice, teploty (ale nemusia) - môže ísť o "brušnú" virózu, pri ktorej je najdôležitejšie sledovať hydratáciu synčeka, teda či sú plienky mokré (5-8 plienok denne), nasadiť probiotiká, prípadne deflatulenciá. 2 hodiny po vracaní vyčkať, až potom začať s postupným kŕmením, určite nie plné dávky (pri vírusových gastroenteritídach sa však prechodne odporúča bezlaktózová formulka), po kúskoch: 10 ml, vyčkať 10 minút, zasa 10 ml. Pri tolerancii pri ďalšom kŕmení možno dať väčšiu dávku, avšak určite nie plnú. Bezlaktózovú formulku prechodne týždeň - dva, probiotiká doužívať celé.

V tomto veku, najmä pri chlapcoch, je k vracaniu prúdom vždy potrebné pristupovať s opatrnosťou, nakoľko sa môže jednať o pylorostenózu. Je to ochorenie zažívacieho traktu, pri ktorom svalovina pyloru (výstupná časť žalúdka vedúca do tenkého čreva) je zhrubnutá a preto strava neprechádza plynule ďalej zažívacím traktom. To spôsobuje "prúdové" vracanie, typicky zvratky nie sú s prímesou žlče, dieťa opakovane najmä po najedení sa vracia prúdom, napriek tomu sa dožaduje kŕmenia, pije hltavo, v dôsledku opakovaného vracania prestáva prosperovať, chudne, je dehydratované a môže dochádzať až k metabolickému rozvratu. Ochorenie je diagnostikovateľné ultrasonograficky. V prípade potvrdenia je liečba chirurgická - uvoľnenie zhrubnutej svaloviny a je nutná hospitalizácia dieťatka.

Ďalšou možnosťou je reflux dieťatka. Reflux býva ale skôr pravidelné "ublinkávanie" dieťatka, nebýva prúdom, lepší sa polohovaním (30 stupňová poloha pri spánku vypodložením matracu pod hlavičkou), dieťa pri ňom aj naďalej prospieva, nechudne, nie je dehydratované, stolica je normálna, môžu byť prítomné infekcie horných dýchacích ciest, ušiek dieťatka. Stanovenie diagnózy je zväčša možné z anamnézy, na potvrdenie je potrebná 24-hodinová pH-metria, avšak kvôli náročnosti sa u nás robia skôr sonografia. Tá však nie je plne priekazná, nakoľko sa reflux hodnotí iba za 10 minút, po najedení, počas ktorých dieťatko zrovna reflux nemusí mať. Po stanovaní diganózy sa doporučia režimové opatrenia a liečba. Reflux zvykne po čase spontánne ustúpiť.

Samozrejme v tomto veku môže ísť aj o ďalšie vrodené vývojové chyby, to už odsledujete podľa kliniky, ak sa vracanie bude opakovať, pridá sa bolesť bruška, nebude odchádzať stolica (respektívne bude v nej krv, alebo naopak bude biela, "iná" ako obvykle), nebudú mokré plienky (5 - 8 denne) určite vyhľadajte lekára.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas