Prečo moja trojmesačná dcéra každý večer plače?

Zodpovedané
9. feb 2021

Dobrý deň,

moja trojmesačná dcérka každý večer už niekoľko týždňov večer plače. Nedá sa utíšiť, nechce ani papať a ani cumlík. Nechce ani ležkať a ani byť na rukách. Bruško jej masírujem každý večer a aj sa vykaká.

Z čoho to môže byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o tzv witching hour. Je to pojem z angličtiny kedy inak spokojne bábätka večer plačkajú bez vysvetliteľného dôvodu. Zvykne to prejsť po 3. - 4 mesiaci. Dobra sprava je že takýto plač bábätko negatívne neovplyvňuje.

Podľa literatúry pomáha kontakt koža na kožu, spievanie, nosenie, ale musíte odskúšať čo vyhovuje na upokojenie Vášmu bábätku.

Niekedy sú bábätka prestimulované hlukom, svetlom z celého dňa. Tak skúste aj to (ak náhodou máte ako podmaz TV alebo rádio cez deň, alebo staršieho súrodenca, ktorý veľa výska), prípadne ak svietite od tej 17. tej - to skúste pošteľovať na menšie osvetlenia.

Neviem či to pomôže, ale určite to prejde a na dcérke nezanechá žiadny negatívny vplyv. A musíte to "prežiť" tak, aby to nezanechalo ani na Vás, lebo viem, že vidieť dcérku plakať a nevedieť jej pomôcť je psychicky náročné.

Držím prsty. 🤞 Nebude to už trvať dlho.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas