Prečo má moje 4,5 mesačné bábätko každý deň inú stolicu?

Zodpovedané
20. aug 2021

Dobrý deň,

moje 4,5 mesačné bábätko má každý deň už mesiac inú stolicu. Kaká raz za deň. Keď kaká menej, tak dvakrát. Niekedy je pekná kašovitá, inokedy tekutá. Nepáči sa mi to, že je lepkavá a hlienovitá. Ešte mi pripomína aj novorodeneckú stolicu.

Syn váži 7 kg a dávam mu umelé mlieko a probiotické kvapky. Začali sme príkrmami. Stolica je rovnaká ako keď som mu začala dávať príkrm.

Môže mať alergiu na bielkovinu kravského mlieka?

Nafúknutý nie je, rastie, priberá, bolesti nemáva. Stolica niekedy zapácha ako kyslé mlieko, inokedy viac smrdí.

Čo mám na synčekovi ešte sledovať?

Je normálne, že za mesiac pribral iba 410 g?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo sa týka priberania, treba ho hodnotiť v kontexte ako si priberal od narodenia, môže byť normálne v tomto veku rastového šprutu aj menší váhový prírastok.

Hlavným príznakom pri ABKM je krv v stolici, ale môže byť aj zapáchajúca a hlienová. Samotná zmena konzistencie, aj na dennej báze, nemusí znamenať vôbec nič. Pri začatí prikrmovania deti majú tendenciu kakať úplne inak ako dovtedy, veď aj strava začína byť úplne iná.

Konzistenciu ako novorodenec by však v žiadnom prípade nemala mať a najmä ani farbu nie. Vo Vašom prípade by som stav konzultovala s Vašou pani doktorkou, aj s fotografiou stolice, prípadne sa dohodla na jej ukázaní.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas