Prečo má môj syn od jesene do leta kašeľ?

Zodpovedané
26. okt 2019

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný synček nie je chorý, ale od jesene do leta má kašeľ. Minulý rok mu lekárka dávala skoro každý mesiac antibiotiká. Polovicu antibiotík som síce z lekárne vybrala, ale synovi som ich nepodávala.

Boli sme na alergológii, kde mu spravili komplet vyšetrenia a lekár usúdil, že alergik nie je. Výsledky boli výborné. Na krčnom detto. Všetci lekári povedali, že také množstvo ATB pre dieťa nie je dobré. Tento rok to začalo znova.

Občas v noci, každé ráno, resp. pri námahe začína hneď kašľať. Lekárka sa na syna pozrela a usúdila, že mu môže dať len ATB. Hovorila som jej, že nech mu urobí CRP. Jej odpoveď bola, že ona vie lepšie, čo má robiť.

Syn má teraz soplíky, ale sú iba priesvitné. Horúčku nemá a od doktorky dostal ATB.

Aký je Váš názor?

Prečo má syn kašeľ?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

súhlasím, že antibiotiká nie sú liek na všetko a určite ani liek na kašeľ. Antibiotiká sú liekom na bakteriálnu infekciu, ktorá môže spôsobovať kašeľ, sopeľ, teploty, zápal hrdla, obličiek, pľúc atď.

Ak synčeka trápi iba kašeľ, nemá teploty ani iné obtiaže, antibiotiká nie sú vždy voľbou. Navyše ak nemáme potvrdené, že ide o Mycoplazmu, Chlamydiu, ktoré môžu spôsobovať dlhodobé kašle a tie treba preliečovať antibiotikami.

Na druhej strane som Vášho synčeka nevidela a často inak vyhodnotí situáciu lekár a rodič.

Dávajte teda od kašla - Solvolan/Bronchipret, nejaké antihistaminiká, kúpte si inhalátor. Inhalujte Vincentku, do nosa denne 5x morskú vodu a aj niečo na posilnenie imunity.

Ak je to viróza, prejde sama. Ak nie, budú potrebné antihistaminiká. Kašeľ sa v sezóne môže opakovať aj 3-5x, trvať aj 2 - 4 týždne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas