Prečo má dcérka aj po 5 týždňoch po dobratí ATB vždy zlé výsledky v moči?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

dcérka má 1,5 roka. Ako 6-mesačnej jej zistili pri prvej akútnej pyelonefritíde zdvojenú obličku a zdvojený močovod na pravej strane. Bola už 2x hospitalizovaná s touto diagnózou. Dcérka prešla rôznymi vyšetreniami. Najprv jej bol reflux vylúčený a na druhýkrát potvrdený.

Podstúpila neoimplantáciu močovodu. Doužívala antibiotiká a po 5 týždňoch má opäť problém s prijímaním potravy a je len veľmi málo. Pediatrička zistila, že má zvýšenú hodnotu E.coli a enterococcus, tak ako pri predošlých zápaloch. Na urológii jej v biochemickom moči zistili leukocyty a na kultivačný sa čaká. Čiže opäť sme sa ocitli v začarovanom kruhu. Mysleli sme si, že sa problém operáciou odstránil, ale zrejme nie.

Ako je to možné, že má dcérka aj po 5 týždňoch po dobratí ATB vždy zlé výsledky v moči?

Ďakujem

Dobrý deň,

antibiotiká chránia iba aktuálne. Fungujú štýlom, keď sú v krvi "zabijú" baktériu. Ak ich už neužíva, tak nemajú preventívny účinok do budúcnosti. Môže teda ísť aj o nový infekt. Ale pokojne aj o nesterilný odber moču, či hodnotu nesvedčiacu pre infekt. To už ulážu výsledky kultivácie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas