Prečo má dcéra po vybratí nosohltanovej mandle pootvorené ústa a pochrapkáva?

Zodpovedané
17. dec 2022

Dobrý deň,

4-ročnej dcére vybrali v auguste nosohltanovú mandľu. Pred operáciou nemala problém s otvorenými ústami a ani s dlhotrvajúcim chrápaním. Po operácii má pootvorené ústa a pochrapkáva, alebo ťažšie dýcha nosom v noci. Taktiež jej zostalo aj apnoe. Za posledné mesiace prekonala aj zopár infektov.

Rozpráva trochu huhňavo. Je to tak ako keby mala nábeh na nádchu, ale soplík nemá. Pediater jej naordinoval klasické lieky na kašeľ a zahlienenie. Výtery robené nemala. Trápi ma najmä pochrapkávanie a otvorené ústa. Cez deň ju napomínam, keďže nimi nedýcha. Má ich len pootvorené. V noci tak isto, dýcha nosom, ale ústa sú pootvorené.

Máte nejaké odporúčanie ako pokračovať?

Môže jej v noci zatekať do hrdla hlien?

Čím môže byť spôsobené apnoe?

Ďakujem

Dobrý deň,

doporučila by som ORL kontrolu na pracovisku, kde bola mandľa vyberaná. Pokiaľ ústami nedýcha, pôjde skôr o zlozvyk, že sú poootvorené. V spánku jej ich môžete zavrieť.

Apnoe môže byť spôsobené aj nadváhou, anatomickými nepomermi tváre.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas