Prečo má 8 ročná dcéra zdúrený prsník?

Zodpovedané
16. aug 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom mojej 8 ročnej dcérky, ktorá má zdúrený ľavý prsník. Nebolí ju, len zdúrený dvorec je citlivý. Nebuchla sa a ani zranená nebola.

Môžu jej už rásť prsia?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

môžu jej aj rásť prsia.

U dievčat sa fyziologická puberta začína už v 8.veku života (ak sa začne skôr ako pred 8.rokom treba to prešetrovať endokrinológom ako predčasný nástup puberty). Práve rast prsníkov býva 1. znakom puberty u dievčat.

Prsníky by mali rásť postupne oba, takže ak začne rásť aj druhý, je to úplne normálne. Ak však nie, je potrebné lekárske vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas