Prečo má 3-ročný syn po prepustení z nemocnice opäť teploty?

Zodpovedané
27. mar 2023

Dobrý deň,

bola som s 3-ročným synom hospitalizovaná kvôli jeho obštrukčnej bronchitíde. Tá bola najskôr alergického pôvodu. RTG pľúc mal čistý, KO v norme, eozinofília (1,200). Dieťa nemohlo dobre dýchať, saturácie klesali. Pri prepustení v utorok bol bez teploty, dostali sme Ventolin inhaler a Montelukast. O týždeň sme boli na kontrole na pľúcnom. V stredu syn dostal teploty a sťažoval sa na bolesť bruška. Kakal riedko, ale nie hnačkovo, avšak veľmi zapáchajúco. Teploty má do 38,5°C, znižujem mu ich Nurofenom. Dnes je to druhý deň teplôt, po podaní Nurofenu je syn čulý, veselý, papá aj pije.

Obvodný lekár telefonicky usúdil, že sme si asi z nemocnice doniesli "suvenír". Bojím sa, že teploty znamenajú bakteriálny infekt. Syn kašle oveľa menej, než pri hospitalizácii. Pri prepustení mal CRP 8.

Ako mám ďalej postupovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

súhlasím s OL. Vyzerá to veľmi pravdepodobne na nozokomiálnu infekciu z nemocnice - črevnú virózu.

Postupovala by som nasledovne: Teploty znižujte Nurofenom, synčekovi dávajte dnes - zajtra šetriacu diétu (banány, ryža, mäso na vode, polievočka zeleninová bez oleja, cestoviny bez omáčky). Zvoľte probiotiká s obsahom kmeňa LGG (Probiofix baby) alebo Sacharomyces boulardii (Nekadex). Uvidíte ako sa bude upravovať stolica. Ak by bola aj po 3 dňoch veľmi riedka, tak môžete pridať Smectu.

Osobne by som zvážila aj telefonický kontakt nemocnice a zanesenie stolice na rozbor, aby mali prehľad o nozokomiálnych infekciách aj v nemocnici a mohli robiť všetko pre ich minimalizovanie do budúcnosti.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas