Prečo má 3,5 mesačný syn neustále bolesti bruška a trpí plynatosťou?

Zodpovedané
10. sep 2019

Dobrý deň,

môj 3,5 mesačný syn má od narodenia bolesti bruška a neskutočnú plynatosť. Je čisto na umelom mlieku. Najprv som tieto bolesti prehliadala, lebo lekárka mi vždy povedala, že sú to koliky a prejde to.

O chvíľu má 4 mesiace a ešte sa to aj zhoršilo. Už týždeň na ňom vidno, že trpí bolesťami brucha a začal aj hlasnejšie prdieť. Plače a prdne si aj 10x behom minúty. Stolica a aj prdíky mu začali smrdieť.

Často bojujeme s jedlom. Syn štrajkuje a ja viem, že je hladný, lebo dlho nejedol. Občas máva mazľavú stolicu.

Môže mať intoleranciu?

Ako sa robia testy tak malým deťom?

Mám mu dať Nutrilon Low Lactose?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

u malých detí sa robí iba výdychový test.

V prípade takýchto symptómov môže ísť aj o istú formu intolerancie laktózy, avšak aj o iné.

Bolo by potrebné ozrejmiť si isté veci - napr. daný stav nastáva do hodiny, po papaní Nutrilonu? Alebo iba keď tlačí na stolicu? Aká je stolica? Odchádza spontánne? Dávate Espumisan, masírujete bruško? Nepije dieťa hltavo? Pije z dobrej fľašky? Dávate ho dobre odrgnúť?

A rôzne ďalšie, ktoré je potrebné si prekonzultovať s vašou obvodnou lekárkou. Tá podľa toho stav zhodnotí a navrhne riešenie (jedným z nich by mohlo byť aj prechodný dokrm low lactose formulou - ale to vždy musí indikovať lekár po vyšetrení bábätka a rozhovore s mamičkou).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas