Prečo má 11 týždňová dcérka vyššie železo a nižší hemoglobín?

Zodpovedané
30. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 11 týždňovej dcérky. Je predčasne narodená, teraz mala mať iba 4 týždne. Dcérka má vyššie železo a pritom nižší hemoglobín?

Železo 20,1 a norma je 7,2 - 17,9
Hemoglobin 103,2 a norma je 110,0 - 150,0

Ďakujem

Dobrý deň,

je to v poriadku, nakoľko po narodení do 4.mesiaca sa hladina hemoglobínu znižuje (hemoglobín, ktorý bol u plodu v brušku sa odbúrava a začína sa postupne tvoriť nový). U predčasne narodených detičiek ešte intenzívnejšie ako u donosených.

Najnižšie hodnoty dosiahne medzi 3 . -6. mesiacom (môže byť spodná hranica 90). To, že je zásobné železo vyššie svedčí o tom, že aj hemoglobín sa bude tvoriť a hodnota sa bude zvyšovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas