Prečo dvojročný syn silno plače zo sna?

Zodpovedané
14. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom syna, ktorý bude mať o necelý mesiac dva roky. Za posledné 3 - 4 mesiace asi 5x večer dostal mliečko a zaspal. Nad ránom cca o druhej v noci spustil silný plač. Nevedeli sme s manželom, že čo máme robiť. Mliečko/čaj odmietal, prihovárali sme sa mu, hladkali, utešovali a nič nezaberalo.
Oči mal zatvorené a stále silno plakal. Mala som pocit ako keby bol vystrašený a nevedel, kde je. Podarilo sa mi ho po 5 minútach utíšiť. No včera sa to zopakovalo opäť - silný plač. Tentokrát sa nám ho nepodarilo utíšiť hneď. Až po nejakej polhodine sme ho utíšili. Potom zaspal a po piatich minútach sa to zopakovalo znovu. Ležal pri nás v posteli, keďže v postieľke odmietal byť.

Čím to je spôsobené?

Aká je príčina?

Vyrastie z toho?

Mám to oznámiť pediatrovi?

Ďakujem

Dobrý deň,

ide o nočný des alebo aj o formu separačnej úzkosti. Je treba dieťatko násilne zobudiť a upokojiť po zobudení, poskytnúť mu lásku, náruč, pocit bezpečia.

Môže to trvať aj dlhšie ako píšete. Vyrastie z toho, nie je to ochorenie ale bežná, hoci nepríjemnejšia súčasť života s dieťatkom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas