Prečo 9-ročná dcéra rastie a priberá veľmi pomaly?

Zodpovedané
31. okt 2022

Dobrý deň,

moja 9-ročná dcérka váži 22 kg a meria okolo 130 cm. Oproti jej spolužiakom je veľmi maličká. Doktor tvrdí, že je to v poriadku, no nejako sa mi to nezdá.

Poslal nás na gastro, z čoho má dcéra veľký strach. Celkovo má z lekárov až panický strach, takže sme to vyšetrenie odmietli. Chuť do jedla má, no často ju bolieva brucho, hlavne v noci a je to spojené s pálením záhy. Dcérka bola maličká už pri narodení. Vážila 2580 g a mala 45 cm. Chodili sme aj na endokrinológiu, kde jej prepísali vit. D3. Inak mala výsledky z krvi dobré.

Čím to môže byť, že priberá tak veľmi pomaly?

Čo je dobré na rast a váhu?

Môžem jej zaradiť do jedálnička aj nutridrinky?

Ďakujem

Dobrý deň ,

v prvom rade by som vylúčila endokrinné ochorenia, vyšetrenie štítnej žľazy + vylúčila možnú celiakiu.

Následne sa zamerala na dôvod prečo "neprospieva" - teda má takú nízku váhu vzhľadom k jej veku a výške.

Nutridrinky sú cesta ako doplniť kalórie. V prvom rade je treba nájsť "problém", to sa však inak ako vyšetrením u lekára bohužiaľ nedá.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas