Prečo 19-mesačné dieťatko nechce chodiť na nočník?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

môj skoro 19-mesačný synček chodí na nočník od cca 10. mesiaca. Vždy mal pozitívny vzťah s nočníkom. Od začiatku sa tam pekne vedel vycikať aj vykakať bez akéhokoľvek nútenia. Zatiaľ mi nedával vedieť, ak mu bolo treba. Ale mali sme “naše vychytané časy”, keď sme si tam sadli a on 9/10 z prípadov sa vypískal aj vykakal do nočníka.

V lete sme boli na dvojtýždňovej dovolenke, keď totálne začal odmietať nočník. Aj keď som ho dávala vždy minimálne po zobudení sa, ale rýchlo sa postavil a už utekal po izbe. Doma to pokračovalo. Vôbec nechce chodiť na nočník. Ako keby na to nemal čas, sadne si a o 5 sekúnd už stojí a uteká. Častokrát sa vyciká potom na dlažbu. Alebo sa do 5 minút vykaká a vyciká do plienky.

Čo mám robiť?

Mám si dať pauzu a na nejaký čas ho na ten nočník nedávať?

Alebo skúšať ďalej sa vrátiť do našej starej rutiny?

Častokrát aj plače, že tam nechce sedieť.

Môže mať nejaký zdravotný problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak plače, neskúšajte. Nemá teraz prioritu v nočníkovaní.

Skúsiť môžete aj kúpiť redukciu na WC, či by nechcel sedieť na WC ako vy. Ale nateraz by som to nechala tak a vyskúšala o 2 týždne - mesiac.

O zdravotnom probléme pochybujem, proste tam nechce sedieť, je to prirodzené vo vývoji.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas