Pomôže dieťaťu rybí olej na rozvoj reči?

Zodpovedané
22. aug 2022

Dobrý deň,

moja 27-mesačná dcéra málo rozpráva. Zašla som s ňou k našej pediatričke, ktorá ju vyšetrila. Kázala jej, aby ukázala na sebe rôzne časti tela. To všetko zvládla. Ukázala v knižke všetko, na čo sa pani doktorka pýtala - od auta až po muchu (pýtala sa jej asi na 50 obrázkov z knihy a všetko vedela). Ukázala, že vie povedať mama, tata, baba, dede, ujo, teta, dino, papa, ahoj, tati, daj, ham, mňam, hav, mňam, mú, mé, be, vták, dva tri štyri (da, ti, tiji). Na otázku ako sa voláš odpovie svoje meno Nina a na otázku koľko máš rokov povie, že da (dva). Ďalej vie ukázať na mňa a povie, že ty a ukázať na seba a povie že ja. Rozumie naozaj krásne - aj polož kocku na stôl, pod stôl, vedľa. Všetko chápe. Keď jej hovorím nejaké slová, snaží sa zopakovať aj ich začína používať keď si ich zapamätá.

Je odplienkovaná, len som trošku bola znepokojená, lebo podľa tabuliek by už mala spájať slová a rozprávať naozaj viac. Pani doktorka ma trošku ukľudnila, že je v poriadku. Síce nie je tabuľková, ale je veľmi chápavá a rozumie. Vie nakresliť tvár s očami ústami a nosom, pekne reaguje áno alebo nie.

Očný kontakt má perfektný a aj na svoje meno reaguje. Deti má rada, vie imitovať hru, skladá Duplo, postaví na seba 12 drevených kociek, je kľudná a relatívne poslušná, zvedavá a na všetko ukazuje prstom. Čaká, že jej poviem na akú vec ukazuje - túto hru má veľmi rada.

Podľa našej doktorky je všetko ok. Pani doktorka sa jej otočila chrbtom a spýtala sa šepkaním, že ako sa voláš a dcérka jej odsepkala že Nina. Takže sluch je ok a nie je to ani na návštevu neurológa.

Odporučila kúpiť rybí olej CBD Nuerotrestka, ktorý sa môže užívať po porade s lekárom kľudne od jedného roka. Vraj vie veľmi pomôcť a má vyššie hodnoty ako iné oleje, a preto je aj drahší.

Mám dať šancu tomuto oleju, alebo si radšej hľadať logopedičku alebo psychologičku pre dcéru?

Je moja dcéra v poriadku?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

vývoj mi príde úplne pekný, v poriadku a pasívne všetkému rozumie. Osobne by som skúsila logopedickú intervenciu, pretože netvorí 2 slovné vety. Možno Vás pani logopedička navedie na správne techniky hry na rozvoj reči, prípadne Vás iba uistí, že je to všetko v poriadku a chce to čas.

Vaša doktorka sa ale evidentne vyšetreniu venovala veľmi podrobne. Produkt, ktorý popisujete nepoznám, teda by som ho ja osobne pacientovi neodporučila.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas