Pomohol by v tomto prípade výter z nosa?

Zodpovedané
12. dec 2022

Dobrý deň,

mám 3-ročného syna, ktorý v septembri začal chodiť do MŠ. Po nástupe začal byť často chorý. Počítala som s tým, že bude často chorý, keďže vstúpil do kolektívu a potrebuje si vybudovať imunitu.

V porovnaní s inými deťmi je chorý až často. Od prekonania Covidu-19 - vyše roka mu dávam vitamíny na imunitu (Cevitko, B-komplex kvapky, Bio Gaia, rybí olej a Fenistil). Nezdá sa mi, že by mu to nejako veľmi pomáhalo. Vyzerá to teraz tak, že syn je týždeň v škôlke - týždeň a aj viac dní - doma. Odkedy ale v septembri prvý raz ochorel, zostal permanentne zahlienený. Vždy, keď znova ochorie, tak má zelené, kašovité sople a skoro vždy aj horúčky. Raz sme boli aj u pediatra a CRP bolo v norme.

Nebolo by vhodné urobiť mu výter z nosa, či nemá predsa len nejakú baktériu?

Je to pravidlo, že ak má človek bakteriálnu infekciu, musí mať zákonite aj zlé CRP?

Ako by v tomto smere mohol pomôcť napríklad imunológ?

Ďakujem

Dobrý deň,

imunológ nemá v tomto smere opodstatnenie. Ide o zvýšené škôlkarske infekty, s ktorými si telo poradí bez užívania liekov. Určite nejde o poruchy imunity.

Skôr by som indikovala ORL, či aj v tom nošteku nemôže niečo byť (myslím aj cudzí predmet, alebo väčšia mandľa), keďže sú sople od začiatku zelené a to nie je typické. Typický priebeh je sopel biely, číry, následne žltý a následne zelený . To neznamená, že by bola prítomná baktéria. Ide o to, že ochorenie postupuje, hlieny sa zhutňujú a to je normálne.

Výter mi nedáva zmysel, nakoľko nemá teploty ani vysokú zápalovú aktivitu, pretože v tom prípade sa akýkoľvek nález "iba výteru" nelieči. Lekári neliečia výtery, ale liečia pacienta. A "iba" výtok z nosa nie je určite dôvod na ordináciu antibiotík.

Fenistil nie je vitamín a jeho denné užívanie nie je správne.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas