Odporúčate očkovanie proti kiahňam?

Zodpovedané
20. aug 2021

Dobrý deň,

naša pediatrička už 3 roky neočkovala proti kiahňam. Dcérka nastupuje v septembri prvýkrát do škôlky.

Mám ju dať zaočkovať?

Ďakujem

Dobrý deň,

či dať zaočkovať alebo nie je rozhodnutie na Vás. Ja osobne za očkovanie proti kiahňam som, vidím v tom nasledujúce výhody:

1. Dieťa ochorenie väčšinou prekoná v detstve, čo je "dobre" z toho hľadiska, že ak ho neprekoná v detstve tak priebeh v dospelosti je oveľa ťažší. U tehotnej ženy môže spôsobiť potrat, postihnutie alebo vážne ochorenie až smrť novorodenca. Avšak! Nie každé dieťa ho prekoná "ľahko". Okrem závažných komplikácií, ktoré však našťasti nie sú také časté, je veľmi časté, že dieťa po prekonaní ovčích kiahní má výrazné oslabenú imunitu a nadnesene sa naňho "nalepí" každý vírus, čo sa oňho obtrie.

2. Vírus po prekonaní zostáva v našom tele do konca života. Určite ste už počuli o pásovom opare/herpes zoster. Je to veľmi bolestivé ochorenie, ktoré má často niekoľko mesačné následky v zmysle bolestí. Toto ochorenie dostane iba jedinec, ktorý prekoná ovčie kiahne - nie ten čo je očkovaný. Väčšinou postihne človeka pri znížení imunity, v starobe, onkologickí pacienti na "obyčajný" pásový opar a jeho komplikácie aj zomierajú.

3. Dieťa po nakazení je nutné izolovať, často aj na 21 dní. A to na 1 strane je ekonomicky nevýhodné pre rodiča, ktorý musí brať OČR, ale aj pre dieťa, ktoré tento čas nestrávi v škole, s kamarátmi, v prírode, pri športe, ale musí byť doma, zavreté, pretože je infekčné a často sa má pri tomto ochorení zle a je nešťastné.

Na druhej strane samozrejme očkovanie niečo stojí a nežiadúce účinky samozrejme môžu byť - je to veľmi individuálne. Dávajú as 2 dávky s odstupom aspoň mesiaca. Neodporúča sa očkovať dieťatko a jeho nasledujúci kontakt s tehotnou mamičkou (ktorá neprekonala ovčie kiahne). Najčastejšie nežiadúce účinky sú horúčky, vyrážky, infekcia DC, bolesť v mieste vpichu krátkodobá podráždenosť a plač.

Môj osobný názor som napísala vyššie. Moji rodinní príslušníci očkovaní sú a plánujem zaočkovať aj synčeka vo veku 15 mesiacov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas