Odmieta dcérka prsník kvôli častým príkrmom?

Zodpovedané
4. feb 2023

Dobrý deň,

dcéra má 7 mesiacov a 3 týždne. Je plne dojčená, v noci sme každé dve hodiny hore. Napapá sa, je preložená do postieľky a spí ďalej. Cez deň ju dojčím na požiadanie. Prikrmujem ju od 5. mesiacov a 3 týždňov na odporúčania lekára. Ráno po zobudení vypije MM, okolo 9:00 má ovocie - výživu alebo dusené ovocie. Na obed má mäsovo-zeleninový príkrm. Najviac zjedla 110 g, niekedy zje 50 g, inokedy 80 g. Medzi ovocím a obedom ju dojčím, rovnako tak na olovrant. Okolo 17:30 papá mliečnu kašu, ktorú zarábam zo 75 ml vody. Zje zväčša polovicu. Potom ju až do rána každé 2 hodiny dojčím.

Posledné tri dni sa v noci budí s obrovským plačom, všetky metódy zlyhali, nepomáha nosenie, spievanie a ani prsník. Zabavím ju až s hračkami a to sme aj hodinu, dve v noci hore. Potom zaspí a zasa plač, prsník nechce ani vidieť, odťahuje sa a plače ešte viac. Netuším, čím to môže byť.

Túto noc napríklad celú noc nejedla. Až ráno okolo 9:00 vypila trochu môjho mlieka a potom som ju dojčila až večer okolo 17:00. Keď vidí prsník, začne plakať, odsaté mlieko vypije z fľašky. Odsala som maximálne 80 ml, vypila z toho 70 ml. Vodu z fľašky vypije cca 80 ml za celý deň. Zúbky má prvé jednotky dolné asi týždeň, horné nevidieť, necítiť, ale všetko hryzie. V laktačnej poradni mi napísali, že jej dávam veľa a často príkrmy, vraj deti v tomto veku majú mať maximálne 2 príkrmy, aj to len na ochutnanie.

Robím chybu v tom, že jej často dávam príkrmy?

V čom inom by to ešte mohlo byť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, chybu nerobíte. Dávate príkrmy tak ako sama toleruje a chce. Teda veku úplne primerane. Ide o nejaké obdobie, ktoré pominie. Môže byť, že prechádza na 2 spánky postupne. Narúša sa jej nočný režim a nočnými party. Nič iné ako láskavý prístup, dojčenie na požiadanie nie je treba. Stav hydratácie odsledujete pocikanými plienkami (mali by byť aspoň každých 4 hodiny cez deň, v noci aspoň raz).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas