Od akého veku by mali deti začať tvoriť zložitejšie slovné spojenia?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

moja 21-mesačná dcérka rozumie všetkému, čo jej poviem. Pohybovo je veľmi šikovná, vie si sama obliecť niektoré veci, vie behať, skákať a hrať sa s loptou. Rada sa zapája do všetkých činností, pomáha mi upratovať a vyberať riad. Rada kreslí, hrá sa s bábikami, ktorým dáva piť a kŕmi ich.

Už začala rozprávať pár slov, ako napríklad "mamina", "tato", "áno", "nie", "auto", "havo", "dedo", "bábika" a psíka volá "Bobi". Vie si vypýtať niečo, povie "daj". Keď niečo dostane, resp. niekomu niečo podá, použije slovo "tykata". Dosť často používa gestá na vyjadrenie vecí, ktoré nevie pomenovať. Napr. vtedy, keď si chce ísť umyť zuby alebo pohladkať bábätko. Keď ju požiadam, aby po mne zopakovala nejaké slovo, odmietne to. Alebo povie "taja". Používa to na všetko, keď sa jej opýtam, ako sa to povie, a ona to nevie povedať.

Je to v poriadku vzhľadom na jej vek alebo by už mala spájať slová?

Nemala by tvoriť zložitejšie slovné spojenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne v poriadku pre jej vek. Okolo 2 rokov začne spájať slová do 2 slovných viet typu: Mama daj. Auto peč (preč).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas