Obsahuje MMR vakcína ťažké kovy poškodzujúce zdravie dieťaťa?

Zodpovedané
22. mar 2019

Dobrý deň,

zaujíma ma Váš názor na MMR očkovanie a obsah tejto vakcíny.

Obsahuje ťažké kovy a rôzne chemické látky, ktoré poškodzujú zdravie dieťaťa?

Ďakujem

Dobrý deň,

vakcína MMR je štandardne používaná bezpečná vakcína bez obsahu ťažkých kovov.

V minulosti sa v niektorých vakcínach vyskytoval thiomerzal, obsahoval ortuť vo forme organickej soli etylortute, ktorá sa preukázala neškodnou a rýchlo sa z tela vylučovala močom. Dnes sa už obsahom ťažkého kovu - ortute naozaj nemusíme zaoberať.

Ako iné chemické látky možno myslíte hliník - ten nepatrí medzi ťažké kovy a vo vakcíne je vo väzbe, ktorá ho udržuje v mieste očkovania - vo svale, v podkoží. Odtiaľ sa pomerne rýchlo vylučuje z tela. Toxicita hliníku v týchto dávkach nikdy nebola nijako preukázaná dieťaťa nepoškodzuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas