Novorodenec slabo priberá a hrozí mu hospitalizácia. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
24. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Synček sa narodil 8.3.2021 plánovanou sekciou. Ja som v tom čase bola covid pozitívna, preto mi bol synček hneď odobratý.

Na novorodeneckom mu bolo podávané UM. Doma sme pokračovali v pití UM z fľašky, avšak s veľkými problémami mi vypije 40 ml. Zvyšok mu dávame po kvapkách. Zarábam mu 60 ml a pije každé 3 hodiny, lebo častejšie nechce.

V pondelok sme boli u pediatričky a tá skonštatovala, že slabo priberá a nedosiahol ani svoju pôrodnú váhu. V piatok máme prísť na preváženie a rozhodne, že či nás pošle do nemocnice. Na jej odporúčanie teraz "musí" vypiť aspoň 70 ml mlieka, ktoré do neho dávame len s veľkými ťažkosťami.

Aký je Váš názor a čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

píšete, že s veľkými problémami vypije, je asi dosť slabý a dlhé pitie ho môže vysilovať. Keď už nechce fľašku, netrápte ho ňou, dokŕmte ho lyžičkami. Mohlo by to zjednodušiť. No a ostatné už uvidíte podľa váhy.

Niekedy je však za nedostatočným priberaním skrytý iný problém a kvôli tomu Vás pani doktorka asi chce poslať na hospitalizáciu, aby sa prešetrilo, či nejde o infekciu, problém so srdiečkom, pečeňou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas