Nemôže prísť po prekonaní kliešťovej encefalitídy druhá fáza tejto choroby?

Zodpovedané
15. okt 2022

Dobrý deň,

moja 2,5-ročná dcérka mala v septembri kliešťa na hlavičke. Po vybratí dostala asi do 2 - 3 dni veľmi vysoké teploty, ktoré bez klesania trvali týždeň. Dcérka bola veľmi malátna, ťažko chodila, skôr som ju len nosila na rukách. Hodnotu CRP mala 8, výter z hrdla bol negatívny, nasadili jej aj tak Ospen, že kvôli zápalu hrdla. Chodila som s ňou na pohotovosť, lebo stále mala štyridsiatky horúčky.

Neskôr bola asi týždeň bez teplôt, opäť sa však vrátili, no nie v takej intenzite (38,2°C). Trvali ďalších 5 dní a počas tohto obdobia vracala a mala bolesti bruška bez hnačky. Nechutilo jej vôbec jesť, hodnota CRP klesla na 2, opäť jej však lekár nasadil antibiotiká. Podala som jej však z nich len jednu dávku.

Dnes jej prišli výsledky, že ide o kliešťovú encefalitídu. Krv jej brali, keď ešte mala zvýšenú teplotu, minulý týždeň vo štvrtok. Lekár mi len povedal, že ju mám sledovať. Momentálne je bez teplôt aj papá. Len v noci často plače. Povedal, že choroba je už prekonaná a máme čakať, kým sa to zlepší. Veľmi sa bojím, pretože moja druhá dcérka má epilepsiu a nechcem, aby ešte aj toto moje druhé dieťatko malo nejakú neurologickú poruchu.

Myslíte, že už bude s dcérkou všetko v poriadku a neprejaví sa druhá fáza tejto choroby?

Alebo už dcérka túto fázu podľa uvedených príznakov prekonala?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa toho čo píšete dcérka prekonala už druhú fázu ochorenia a už by teda nemalo prísť. Je nutné stále zabezpečovať pokojový režim a pri akejkoľvek neistote (závraty, vracanie, bolesť hlavy, svetloplachosť) ísť na pohotovosť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas