Napraví sa dvojmesačnému synovi prepadnutá zadná fontanela?

Zodpovedané
6. apr 2021

Dobrý deň,

môj syn má dva mesiace a má prepadnutú zadnú fontanelu. Jedna doktorka mi povedala, že mu viacej stlačili hlavičku pri pôrode.

Napraví sa mu to?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

to čo ja na fotke vidím tak typicky znížený rast vláskov na temene hlavy dieťatka, ktoré je úplne bežné a je spôsobené spánkom dieťatka viac na temene. Má to takmer každé dieťatko. Preto ich treba polohovať pri spánku (hlavičku do bokov), aj keď dvojmesačný už si s hlávkou robí čo chce, takže sa to odporúča najmä do 2 mesiacov.

Zadná fontanela neexistuje. Existuje malá fontanela, ktorá však je prítomná u malého percenta detičiek/najmä predčasniatok/ a po 1. mesiaci je už uzatvorená.

Ak je hlavička zležaná (čo však z tohto pohľadu nevidím), tak Vás bude pani doktorka sledovať. Pri väčších zležaninách je možné dávať korekčnú helmičku, avšak tá sa dáva až po 4tom mesiaci, cestou ortoprotetických centier.

Máloktoré dieťatko však potrebuje až helmu. Väčšina drobných zležanín sa upraví samo rastom hlavy, je to kozmetický defekt nie funkčný.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas