Musí ročné dieťa cez deň spať?

Zodpovedané
11. júl 2021

Dobrý deň,

syn má 13 mesiacov a posledné 2 - 3 týždne neustále bojujeme s uspávaním cez deň a aj na nočné spanie. Keď už konečne zaspí, tak spí super 18:00 - 6:00 s jedným kŕmením.

Cez deň je scenár stále rovnaký: Zobudí sa, lozí, stojí, hráme sa, učí sa chodiť, ideme von. Keď sa vyčerpá niekedy po 4 hodinách, niekedy po 2, začne zívať, šúchať oči, mrnčať, berie si cumlík a ľahá na koberec/gauč. Človek by povedal, že už by mal ísť spať. Lenže v momente ako ho uložím do postieľky zrazu spať nechce. Ja som v izbe lebo ak odídem hystericky plače, ľahnem si na posteľ akože spím. Drží sa tyčiek, kope do nich, vyhadzuje cumlík, stojí, hrá sa s nohami, jaší sa, proste nejde spať.

Zakaždým ho položím aby ležal a tak to ide aj 1,5 hodiny kým zaspí. Veľmi ma to frustruje. Za deň tým pádom strávim aj 3 - 4,5 hodiny uspávaním. Medzitým má fázy kedy zavrie oči akoby už zadriemal ale keď s ním cukne nohou/rukou ako pri zaspávaní alebo vonku zašteká pes preberie sa.

Skúšali sme všetko - nosič, šatku, ruky, posteľ, preniesť postieľku do inej izby, vyzliecť ho, prikryť ho, uspávanku, rozprávku, vybrať ho nech si polozí a zase vrátiť, hojdať na fitlopte, kočík, zatemňovacie závesy.

Efekt žiadny proste nezaspí, ešte sa aj rozplače. Metódu vyplakania som neskúšala lebo sa mi nepáči. Keď zaspí tak max na 30 minút. Mám dojem, že nám chce povedať, aby sme ho nedávali už spať. Že prekoná tú prvú únavu a vydrží až do večera.

Bojím sa to ale skúsiť, aby som mu nedobabrala ešte aj nočné spanie keďže to často súvisí s tým denným.

Čítala som o spánkovom regrese 12. mesiaca.

Je to ono?

Alebo to je niečo vážnejšie a z toho nevie zaspať?

Poškodíme mu, ak by nespal vôbec?

Ďakujeme

Dobrý deň,

som rada, že nad metódou vyplakania ani neuvažujete. Podľa mňa by viedla ešte k väčšej frustrácii dieťatka

Nie je úplne typické, že ročné deti už nemajú spánok cez deň, ale napr rok a pol ročné už niektoré naozaj nespávajú a vedia tak vydržať. Nemusí nutne spať, možno iba taký relax, upokojenie, hladkanie, rozprávka v zatemnenenej miestnosti. Možno y mu to naozaj stačilo a potom by s úsmevom vydržal do večera. Druhá vec je, že možno kedy ukladáte synčeka o 20tej, tak by spal aj cez deň.

Ak uspávanie trvá viac ako 30 minút, tak by som zmenila taktiku. Buď by som dala dieťa do nosiča, kočíka alebo úplne ukončila, chvíľu sa s ním pohrala a vyskúšala o hodinku.

Čo sa týka spánkovej regresie - týka sa spánkov celkovo. Takže si nemyslím, že by sa prejavovala iba pri dennom spánku.

Nemyslím si, že by mohlo ísť o niečo vážnejšie. Každé dieťatko je iné a bohužiaľ je to občas hádanka dôjsť na ten správny recept.

Držím prsty

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas