Musí dvojročné dieťa nosiť rúško?

Zodpovedané
25. mar 2020

Dobrý deň,

v niektorých zahraničných článkoch som sa stretla s názorom, že dieťaťu do 2-3 rokov nie je odporúčané dávať rúško na tvár. Zároveň som sa dočítala, že dojčené deti sú pred vírusmi chránené viac materským mliekom ako rúškom.

Aký je váš názor?

Moja dcéra má dva roky, ale neznesie na ústach a nose nič. Ani rúško, ani nákrčník a ani šál. Skúšali sme motivovať, aj "vyhrážať" sa, že von nepôjdeme, ale nepomohlo.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

každý občan SR nosiť rúško musí a je mi jasné, že veľa detí ho nechce.

Rúško nechráni jedinca samotného- teda Vašu dcérku (teda pokiaľ nemáte tie vysoko špecializované FFP3), ale ostatní sú chránení pred kvapôčkami, ktoré by Vaša dcérka pri kýchaní, rozprávaní a kašľaní vonku rozprašovala do vzduchu a mohla tak nakaziť iné osoby, ktoré na rozdiel od detičiek môžu mať problémy pri nakazení sa (podľa momentálne dostupných informácii).

V tomto prípade teda asi nemôžete s dcérkou chodiť von.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas