Musí dcérka užívať Promethazin?

Zodpovedané
12. apr 2019

Dobrý deň,

moja trojročná dcérka už dva týždne pokašliava. Dva dni kašlala iba v noci. Potom v noci kašlať prestala. Teraz kašle možno dvakrát za deň a má soplík. Lekárka ju počúvala a povedala, že to vyzerá na laryngitídu a predpísala Promethazin 2x denne.

Je nutné užívať tento liek, keď dcérka nemá žiadne ťažkosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

Promethazin sa indikuje na potlačenie alergických prejavov, dráždivého kašľa na celkové upokojenie, niekedy pri vracaní a poruchách spánku (ak nie sú iné metódy).

Laryngitída je vírusové ochorenie (častejšie u alergikov, aj na tomto podklade). Vyslovene liečba neexistuje, dávajú sa iba tzv. symptomatické lieky na potláčanie prejavov. Ak má dieťa kašeľ, tak niečo od kašľa. Ak teplotuje, tak antipyretiká. Ak má upchatý nos, tak dekongestíva a morská voda a predpisujú sa aj antihistaminiká.

Ak však dcérka nemá žiadne ťažkosti, nevidím dôvod na užívanie lieku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas