Môžu za odmietanie jedla a hnačky u 19-mesačného dieťatka prerezávajúce sa zúbky?

Zodpovedané
1. dec 2022

Dobrý deň,

mojej 19-mesačnej dcére sa tlačia aktuálne 5-ky stoličky. Už vyše týždňa odmieta skoro všetko jesť. Jediné čo ako tak zje, sú ovsené vločky na raňajky. Na obed má rozmixovanú polievku a hlavné jedlo jedine príkrm z pohárika. Aj to len ten, čo je rozmixovaný a určený pre deti od 6. mesiaca. Na večeru zje maximálne jogurt. Večer aj v noci vypije po 210 ml mlieka. Som z toho zúfalá, fakt všetko odmieta. Má hnačky s prímesou hlienu, stolicu som dnes odniesla na rozbor. Doteraz mala pri všetkých zuboch zápchu.

Je takéto stravovanie v poriadku?

Je možné, že je tá hnačka kvôli zubom?

Dcérka pije Sunar Complex 3.

Môžem jej dať aj 4-ku, ktorú manžel omylom kúpil?

Ďakujem

Dobrý deň,

takéto stravovanie je v poriadku, vôbec nemusíte byť zúfalá. Ono sa to pravdepodobne dostane do starých koľají neskôr, ale vôbec to nie je žiadna "katastrofa". Je toľko detí, ktoré pri raste zúbkov pijú týždeň iba mliečko.

Na druhej strane: Hlien v stolici spolu s hnačkami by mohol znamenať nejakú ľahšiu gastrointestinálnu (črevnú) virózu. Zároveň by pre to nasvedčovalo aj nechutenstvo, takže hodnotím ako dobrý krok aj rozbor stolice na vírusy.

Môžete dať aj Sunar 4ku, aj keď je určená starším deťom. Nič sa nestane.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas