Môžu soplíky trvať aj 2 týždne?

Zodpovedané
6. máj 2022

Dobrý deň,

môjmu skoro 14 mesačnému synovi trvajú soplíky už skoro 2 týždne. Od začiatku zahlienenia v nose mu pomáham - nastriekam Physiomer baby hypertonicky, chvíľu počkám, odsajem čo sa dá a následne aplikujem Nasivin kvapky. Teraz už bez Nasivinu, ten som dávala prvý týždeň, keď sa sople už rozbehli viac.

Soplíky momentálne nie sú vodnaté, sú hlienovité a lepivé. Občas sa nájde hustý zelený hlien, ale nie stále. Väčšinou ráno po celej noci, kedy neodsávam. Kašeľ mal a aj sem tam má. Raz dráždivý, raz produktívny, ale skôr zo zatekania. Už som mala pocit, že soplíky prestávajú, no niekedy mám pocit, že ich je viac ako deň predtým. Ja som na tom rovnako ako on. Niekde sme sa celá rodina nakazili, aj príznaky hustého hlienovitého soplu mám rovnaké.

U lekárky sme zatiaľ neboli, neprišlo mi to nutné. Inak je veselý, hrá sa, papať mu v rámci možností chutí, síce trošku pomenej.

Okrem iného mu dávam štandardne po celý rok vitamín D a aktuálne aj Cevitko. Pred 1,5 mesiacom sme mali aj Covid. Mimo toho bol soplavý iba 1x za celý čas, cca keď mal 4 mesiace.

Čo okrem týchto vitamínov by som mohla dávať na podporu imunity?

Môže pomôcť Imunoglukan?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

nie je potrebný Imunoglukan, nie je viac chorý ako je bežné. Zahlienenie môže trvať pokojne aj cez týždne.

Viróza Vám postupne odznieva, čo sa prejavuje žltnutím a zelenaním sopla. Chce to však ešte čas. Neviem, či ste sa nepomýlili s tým hypertonickým roztokom a nemysleli ste izotonický alebo hypotonický.

Hypertonický zvykne štípať, preto ho deťom ani neodporúčam. Inak robíte všetko čo sa dá - physiomer, odsať (učte ho aj fúkať), spánok vo vyvýšenej polohe. To, že hlieny zuatečú a zakašle občas nie je pre mňa dôvodom na iné lieky. Chce to čas a trpezlivosť. Ak máte inhalátor, tak inhalácia Vincentky určite pomôže.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas