Možná borelióza a žiadna liečba. Je podľa Vás postup našej kožnej doktorky správny?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň,

dcérke prišli krvné výsledky na boreliózu. Má protilátky a boreliózu už prekonala. Doktorka povedala, že netreba žiadnu liečbu.

Dcérka má stále na nohe červené fľaky. Prvý fľak sa jej objavil už pred tromi rokmi a odvtedy sa jej vytvárajú nové. Niekedy jej zmiznú a objavia sa nové.

Kvôli tým flakom sme chodili na kožné, ale nikto neriešil, že by to mohla byť borelióza. Jedna známa ma pred mesiacom má na to upozornila a vyzerá to tak, že dcéra chorobu dostala už pred tromi rokmi.

Je podľa Vás postup našej kožnej doktorky správny?

Krv na boreliózu jej zobrala na moje naliehanie.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ak má iba protilátky v triede IgG, tak tie znamenajú, že boreliózu prekonala a že nie je infekcia akútna. A teda ani kožné prejavy by nemali súvisieť s týmto. Je však nutné zistiť s čím to súvisí.

Popravde som sa však v praxi stretla už aj s tým, že infektológovia občas preliečia aj takto. Asi by som stav konzultovala s infektológom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas