Môžem ísť na MMR vakcínu s deťmi, ak majú zlatého stafylokoka/pneumokoka a moraxelu?

Zodpovedané
12. júl 2022

Dobrý deň,

dcérka (4 r) má v nose zlatého stafylokoka zisteného výterom na základe, že sa jej vracali stále hlieny a mierne kašľala. Dr nám dala Pamycon kvapky a pôjdeme na kontrolný výter a tak isto aj synček 19 mesiacov z výteru v nose zistené pneumokok a moraxela. Takisto pôjdeme na kontrolný výter.

Syn si sem tam odkašle, avšak moja otázka je, či až po úplnom vymiznutí bacilov je vhodné ísť na MMR vakcínu s oboma?

Čo ak náhodou stále budú tie bacily tam a narobia problém, je vhodná vakcína?

Ďakujem za radu.

Dobrý deň,

tieto patogény sú štandardne vo výteroch prítomné u určitej časti aj zdravej populácie. Pokiaľ dieťa nejaví akútne známky infekty, je očkované - o tom rozhoduje lekár pred samotným očkovaním tým, že dieťatko vyšetrí. Nemal by to byť teda teoreticky problém.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas