Môžem dať zaočkovať dieťa, ktoré má stále zvýšenú teplotu?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

môj trojmesačný syn má stále teplotu 37,1 až 37,4°C. Má to tak od narodenia. Nejaví sa ako chorý, je hravý, plne kojený.

Môžem ho da zaočkovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

najprv je potrebné napísať, že bežne je teplota v rozmedzí 36 až 37 stupňov C. Tak je tomu u 99 % ľudí, avšak je určité percento populácie 1 - 2 %, ktoré môže mať "normálnu" teplotu pod 36, alebo naopak nad 37 C.

Určite viete, že ak meriate teplotu v konečníku teplota sa odrátava o 0,5 stupňa C (teda v konečníku nameraná 37,4st C je naozaj 36,9st C a pod).

Teplota, o ktorej píšete je tzv. subfebrilita (od 37stC do 38 st. C), nie je potrebné jej znižovanie liekmi. U malých detí ju môže spôsobiť aj ich prehrievanie prílišnou teplotou v izbe, prílišným naobliekaním, stavom hydratácie. Niekedy bývajú takéto subfebrílie pri raste zúbkov (to však nebude ešte Váš prípad).

K otázke či očkovať synčeka, celkovo platí, že dieťa je vždy potrebné vyšetriť a očkovanie aplikovať podľa výsledku vyšetrenia. Ak vyšetrujúci lekár na synčekovi nenájde žiadnu odchýlku, ktorá by mohla znamenať akútny infekt, tak sa očkovať môže. Vhodné by bolo (a OL to zrejme aj spraví) vyšetriť aspoň močový sediment synčeka - tu by som Vám odporučila po telefonickej konzultácii sa dohodnúť s pani doktorkou, kúpiť si v lekárni skúmavku na moč a odobrať ho po umytí, následne zaniesť lekárke na vyšetrenie a zasa telefonicky odkomunikovať výsledok a ďalší postup k očkovaniu .

A ešte čo sa týka merania teploty, pokiaľ je synček spokojný, vyvíja sa primerane, dobre pije, nemá kašeľ, sopeľ, nemá červeň líčok atď, tak nie je potrebné (a ani žiaduce) denné meranie telesnej teploty. Teplota sa v priebehu dňa mení (ráno býva najnižšia navečer najvyššia) a pokiaľ si tým nechceme naozaj odpovedať na otázku, či je dieťa choré je takéto meranie zbytočne stresujúce pre matku aj pre dieťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas