Môžem dať syna zaočkovať MMR vakcínou, ak mu idú zuby?

Zodpovedané
4. nov 2022

Dobrý deň,

syn má 19-mesiacov a tlačia sa mu zadné stoličky dole. Chystám sa s ním oneskorene na MMR vakcínu, keďže nastalo meškanie s treťou vakcínou, kvôli operácii slabinovej hernie v 11. mesiaci. Mal aj slabú hypotóniu v brušku, gúľal očami pri zaspávaní a užíva do 2 rokov Pyridoxin. Neurologička odporučila, aby sme ho očkovali v 18. mesiaci. Tlačiace zuby mu spôsobujú ťažkosti, týždeň soplil, plakal od bolesti, ďasno mal napuchnuté. Potom sa to striedalo. Raz lepšie, inokedy horšie.

Tento týždeň ho mali očkovať, ale minulý týždeň mal nonstop teplotu do 37,9°C. Včera opäť slintal a bol nervózny celý deň. Budúci týždeň by sme mali ísť na očkovanie, ale neviem, čo mám robiť. Čítala som na internete, že tie druhé stoličky dole majú vyjsť až v 23. mesiaci.

Ak mu idú zúbky, imunita je oslabená.

Nemôže mať. trvalé následky - neurologické, keď do toho dostane MMR vakcínu?

Máme počkať, kým sa zuby úplne prerežú?

Ďakujem

Dobrý deň,

trvalý následok (neurologický a ani iný) nemôže byť pri akomkoľvek očkovaní, hoci je dieťa v infekte.

Ak pani doktorka vyšetrí synčeka a nebude na ňom vidieť žiadne príznaky akútneho ochorenia + nebude mať zrovna teploty, tak nevidím dôvod, prečo ďalej očkovanie odkladať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas