Môžem 1,5-ročnému synovi podávať už len kravské mlieko?

Zodpovedané
11. jan 2023

Dobrý deň,

môj 1,5-ročný syn má problém so spánkom. Po večernom uložení sa po štyroch hodinách zobudí. A je jedno, či ide spať o ôsmej večer alebo o desiatej. Skúšam mu dávať mlieko, ale odmieta a pokiaľ opäť zaspí, trvá to aj ďalšie 4 hodiny. Celkovo síce spí asi 8 hodín, ale s takouto veľkou pauzou. Trvá to už asi mesiac. Poobede zvykne spať ďalšie 2 hodiny. Keď bol mladší, budil sa len na mlieko a hneď zaspal. Neskôr bol hore v noci 1 -2 hodiny, teraz ako som spomínala 4, niekedy aj 5.

Ďalšia záležitosť je mlieko. Dnes nám došlo UM, tak som mu skúsila dať kravské a vypil ho.

Môžem mu podávať už len čisto kravské mlieko, alebo ho mám striedať s UM?

Ako vyriešiť jeho problém s nočným spánkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa odporúčaní môže batoľa (1 - 3 roky) piť buď mliečne formuly pre batoľa (pokračovacie umelé mlieko) alebo už aj plnotučné pasterizované kravské mlieko.

Ak batoľa pekne prospieva, má pestrú stravu s dostatkom zdrojov železa a nevypije viac ako 500 ml mlieka denne, tak pokojne mu dajte piť plnotučné pasterizované mlieko. Ak však tieto podmienky nespĺňa, odporúčam pokračovať v umelom mlieku.

Pre deti je vhodnejšie kupovať plnotučné mlieko s označením „čerstvé“ (nie trvanlivé), ktoré sa nachádza v chladiacich boxoch v obchodoch a má ďaleko nižšiu trvanlivosť (v dňoch, nie v mesiacoch). Takéto mlieko nie je potrebné prevárať.

Čo sa týka spánku, určite to nie je normálne takéto dlhé bdenia. Asi by som sa byť Vami skúsila obrátiť na nejakú spánkovú literatúru alebo priamo na nejakú poradkyňu. S tou by ste veci rozobrali dopodrobna a prišli na koreň veci.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas