Môže zvýšená kreatinkináza u dojčaťa súvisieť s prekonaným Covidom-19?

Zodpovedané
21. nov 2022

Dobrý deň,

môj 8,5-mesačný syn bol na vyšetrení, kde mu zistili zvýšené hodnoty kreatinkinázy. Prvý odber absolvoval v septembri s hodnotou 79, po dvoch mesiacoch hodnota stúpla na 100 jednotiek. Odber bol asi tri týždne po prekonanom Covide-19. Syn ešte stále nesedí a ani neštvornožkuje.

Môže sa jednať o nejaké neuromuskulárne ochorenie?

Je príčinou prekonaný Covid-19?

Ďakujem

Dobrý deň,

je pravdou, že pri neuromuskulárnych ochoreniach je CK zvýšená, ale násobne (aj v desiatkach).

Takéto menšie zvýšenie môže byť pokojne na vrub prekonanej akejkoľvek virózy, resp. zvýšeného svalového zaťaženia. Určite je vhodné v čase sledovať vývoj hladín.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas