Môže za nepravidelnú stolicu 20-mesačnej dcéry odstavenie od dojčenia?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

naša 20-mesačná dcérka má stolicu v priemere raz za 3 dni. Občas sa stane, že sa vyprázdni až na štvrtý deň, momentálne je to už piaty. Prekonala však 6. chorobu, tak tento stav pripisujem tomu.

Stravu má pestrú, pohybu má dosť, je aktívna. Pije iba čistú vodu a občas jej dám slivkovú šťavu. Keď už kaká, tak nemám pocit, že by ju to bolelo a nemá ani tvrdú stolicu, len je toho po toľkých dňoch veľa. Náš pediater povedal, že je to v poriadku, a že to netreba riešiť, údajne sa všetko upraví.

Môže to súvisieť aj s tým, že sa akurát ona sama odstavila od dojčenia?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, odstavenie často vplýva na problémy s vyprázdňovaním, nakoľko sa zníži príjem tekutín.

Vaša dcérka zatiaľ ale vyslovene problém nemá - nemá diskomfort bolesti či príliš tuhú stolicu. Aby sa tomu ale zabránilo, tak skúste ľahko navýšiť príjem tekutín - aspoň o 100 ml denne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas