Môže Sab Simplex a Baby Calm zhoršiť reflux?

Zodpovedané
10. dec 2021

Dobrý deň,

dvojmesačný sa počas dňa a noci vypína do luku. Občas plače ako keby ho bolelo bruško. Väčšinou je len nepokojný. Keď si ho vezmeme na seba, tak hádže hlavou.

Pediatrička to klasifikovala ako koliku. Do toho má skrytý reflux, čiže sa mu mlieko vracia späť. Negrcká a prospieva. Podávame mu umelé mlieko a prešli sme na Hipp Comfort. Toto mlieko aspoň pomáha v tom, že stolicu má mäkkú.

Podávame Baby Calm, občas Sab Simplex a probiotiká. Aj tak má počas dňa problémy sa vyprdkať a bojuje aj s vyprázdnením. Vidím, že by už aj potreboval sa zbaviť plynov, ale chvíľu trvá kým začne tlačiť. Rektálnu rúrku sa snažím nedávať pokiaľ sa vyprázdni do 2 dní.

Výnimočne som skúsila dať mu rektálnu rúrku a plyny odišli. Bruško nemal nafúknuté, ale aj potom sa pučil a plakal.

Má koliku?

Je v poriadku, ze aj po rektálnej rúrke má stále bolesti a potrebu tlačiť?

Môže Sab Simplex a Baby Calm zhoršiť reflux?

V Baby Calm je mäta a tá môže zvýšiť pôsobenie kyselín.

Nemôže mu aj to spôsobovať bolesti?

Niekde ste pisali, že bábätku treba podávať len ProbioFix Baby. Pediatrička mi povedala, že BioGaia nafukuje.

Aké probiotiká odporúčate?

Kedy najneskôr zvyknú odznieť tieto problémy a dieťa sa dokáže normálne vyprázdniť/zbaviť plynov?

Ďakujem

Dobrý deň,

koliky sú bolesti bruška. Dieťa plače úporne, bez reakcie na nosenie či iné intervencie, niekedy aj 3 hodiny. O koliky teda nejde.

Určite ide o reflux. Symptómy ako vypínanie do luku a nepokoj o tom nasvedčujú. Pri refluxe sú veľmi veľmi dôležité antirefluxné opatrenia - klinovitý matrac na spánok, aby sa mliečko nevracalo naspäť a nepálilo dieťatko.
A veľmi dôležité - dávať papať menšie dávky a radšej častejšie. Okrem toho po krḿení dávať dieťatko dobre odgrgnúť a hneď ho nenatriasať, nehompáľať, či nedávať na bruško.

Čo sa týka vyprázdňovania, to je bohužiaľ u niektorých bábätiek tak. Pomoc s odplynením rektálnou rúrkou je dobrá možnosť to, že neodchádza stolica je normálne. Tá odchádza iba ak je v konečníku. Asi v tom čase v rekte nie je. Pomoc na odchod stolice rektálnou rúrkou sa neodporúča.

Prípravok typu Baby Calm nie je podľa mňa v ničom prínosný, nedávala by som ho. Sab Simplex (či Espumisan L) na vyprdkanie áno, ale treba ho dávať pravidelne 5x denne 15 kvapiek.

BioGaia je jediné probitikum na našom trhu, ktoré obsahuje (L.reuteri) kmeň štúdiami overený k použitiu pri kolikách. Je to dobré probiotikum, nenafukuje z neho. Avšak Váš synček podľa popisu koliky nemá. Nakoľko nie je dojčený, odobrujem užívanie probiotík Probiofix baby (po začatí prikrmovania Probiofix imun baby).

S vyprázdňovaním je to veľmi individuálne. Väčšina detí má lepšiu situáciu po začatí prikrmovania (vo Vašom prípade od ukončeného 4. mesiaca). Niektorým však problémy pretrvávajú ešte dlhšie cca do 6. mesiaca.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas