Môže rodič darovať dieťaťu obličku?

Zodpovedané
22. jún 2021

Dobrý deň,

náš 11 mesačný synček má iba jednu obličku. Druhá bola trošku zväčšená. Lekár povedal, že je fajn, lebo pracuje aj za tú druhú.

Na dnešnej kontrole povedal, že je zväčšená ešte viac ako by mala. Čakáme na výsledky z moču. Povedal, že ak bude mať v moči veľa bielkovín, tak mu nasadí nejaké lieky.

Ak by už došlo k tomu najhoršiemu a potreboval by darovať obličku, tak môžu byť darci aj rodičia?

Ďakujem

Dobrý deň,

s darovaním je to zložitejšie. Bolo by nutné, aby sa zhodovali viaceré faktory - HLA, krv a nie vždy to medzi rodičom a dieťaťom ide.

Myslím, že sa potom dá robiť niečo ako krížové darovanie. Vy darujete niekomu inému a Vášmu synčekovi niekto iný. Pravdu povediac toto nie sú otázky na mňa ale na špecialistu. Vôbec sa s takýmito prípadmi nestretávam.

Ľudí žijúcich s 1 obličkou je veľa. Pokiaľ dobre funguje, tak môže prežiť celý život bez akejkoľvek ujmy. Je len zvýšene treba dávať pozor pred infekciou (hygiena po stolici, pobyt v bazéne, sedenie na studenom) a na stravu (aby nebola cukrovka 2. typu najmä v staršom veku).

Čo sa týka bielkovín v moči, tak tie spolu s baktériami v moči hovoria o infekcii, ktorú treba preliečiť antibiotikami. O tom sa však už skôr pýtajte priamo pána doktora, ktorý Vás dispenzarizuje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas