Môže očkovanie MMR zhoršiť alergiu na vaječný bielok?

Zodpovedané
10. mar 2019

Dobrý deň,

mám 19 mesačného syna, ktorému v 13. mesiacoch zistili viacpočetnú potravinovú alergiu. Bol tam aj vaječný bielok. Alergologička povedala, že ho môžme dať očkovať v nemocnici, alebo počkáme do ďalších testov a dovtedy očkovanie odložíme. Tak sme dali odložiť.

Ako sa očkuje v nemocnici?

Nadopujú dieťa Diazepanom?

Môže očkovanie zhoršiť alergiu?

Ďakujem

Dorbý deň,

očkovanie v nemocnici zvyčajne prebieha nasledovne. Vaša obvodná lekárka vybaví termín nástupu synčeka. V deň plánovaného nástupu bude synček nalačno, prídete spolu s ním do nemocnice, kde Vás lekári začnú prijímať - spraví sa fyzikálne vyšetrenie (v prípade choroby synček nemôže byť očkovaný), vstupný skríning (odbery krvi na krvný obraz, sedimentáciu a biochemické parametre), zároveň sa zabezpečí venózny vstup synčeka (aby v prípade alergickej reakcie mohli lekári rýchlo podať potrebné lieky).

Pre synčeka to znamená "1 vpich", pretože venózny vstup a odbery sa väčšinou podaria spraviť zároveň (cez kanylu v žile natečie zároveň aj krv na odber).

Potom si lekári Vášho synčeka premedikujú liekami - určite však nie Diazepam. Dávajú sa lieky na potlačenie možnej alergickej reakcie. Väčšinou ide o Dithiaden a niekedy aj Hydrocortison.

Potom sa aplikuje očkovacia látky a dieťa zostáva na 24 hodinovom sledovaní v nemocnici. Ak bude všetko v poriadku, po 24 hodinách je možné prepustenie domov.

Očkovacia látka MMR je vyrábaná na bunkovej kultúre kuracích embryí, a preto môžu obsahovať stopy vaječnej bielkoviny. Osoby, ktoré majú v anamnéze anafylaktické, anafylaktoidné alebo iné okamžité reakcie (napr. generalizovanú urtikáriu, opuch úst a hrdla, ťažkosti s dýchaním, hypotenziu alebo šok), ktoré sa objavili po požití vajca, môžu byť vystavené zvýšenému riziku vzniku reakcií z precitlivenosti okamžitého typu po očkovaní, aj keď sa dokázalo, že tieto typy reakcií sú veľmi zriedkavé.

Jedinci, ktorí mali anafylaxiu po požití vajca, musia byť očkovaní s mimoriadnou obozretnosťou a pre prípad výskytu takejto reakcie musí byť k dispozícii zodpovedajúca liečba anafylaxie - preto Vaša alergologička preventívne doporučuje očkovanie v nemocnici.

Pozitivita špecifických IgE protilátok na vajce bez prejavov závažnej alergickej
reakcie nie je kontraindikáciou podania takejto vakcíny.

Alergia by sa očkovaním zhoršit nemala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas