Môže modré sfarbenie pod perami bábätka signalizovať problém so srdiečkom?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

zdá sa mi, že náš 3-týždňový synček má modré sfarbenie pod perami. Modré nemá ani pery, ani končeky prstov, ani pod nosom a podobne. Je narodený v 36. týždni + 6 dní, pôrod bol vyvolávaný. Priberá aj 100-120 g za dva dni. Na to, že sa narodil s váhou 2380 g a 44 cm, má teraz po 3 týždňoch 3100 g a 50 cm, po pôrode dokonca schudol na 2 200 g. Pri dojčení sa niekedy zadýcha, ale mením polohy a teda v poslednom čase už je to lepšie a dýcha pekne. Používame Owlet ponožku, saturáciu má dobrú celý deň, priemerne 97-99%, tep má priemerne najčastejšie okolo tých 150, niekedy 140, inokedy 160. Znepokojuje má to modré sfarbenie pod perami, má to stále počas celého dňa. Všimla som si to len za posledné 4 dni, predtým mám pocit, že to nemal.

Myslíte, že by mohol mať problémy so srdiečkom?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ by sa zadýchval, potil pri dojčení, nepriberal by na váhe, tak by sa mohlo jednať o kardiologický problém, ktorý by bolo treba prešetriť.

Ak však ide "iba" o modré sfarbenie, nemusí to byť žiadny problém. Môže úradovať chlad, či proste to, že bábätká majú "priesvitnejšiu" kožu a cievna kresba presvitá namodro.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas