Môže mať syn opakované horúčky zo salmonelózy?

Zodpovedané
24. júl 2021

Dobrý deň,

môj ročný syn mal v priebehu 4 týždňov už tretíkrát teplotu.

Prvýkrát mal 3 dni do 39°C a vyšiel mu aj zub.
Druhýkrát rovnako, ale plus mal aj hnačky, CRP 120 Dostal Zinnat. CRP behom 2 dni bolo negatívne. Výsledok vzorky stolice sme nedostali, nakoľko sa v laboratóriu stratili a kým sme dali spraviť nový rozbor, tak Zinnat bol už dobratý.

Tretíkrát dostal teploty bez hnačiek a CRP mal 85. Teplota sa dala hneď zraziť, syn bol pomerne ok, hravý, veľa pil aj papal po cely čas. Výsledok - salmonelóza. Nasadený Biseptol.

Mohla salmonelóza spôsobovať tie teploty?

ORL je v poriadku, výter z hrdla negatívny.

Ďakujem

Dobrý deň,

salmonelóza spôsobuje horúčky, aj zvýšené CRP. Nie je nutné vždy ju liečiť antibiotikami, ak to organizmus zvláda (neviem aký bol priebeh, ako synček vyzeral atď), väčšinou ale stačí dostatočná rehydratácia, znižovanie teploty, pokoj a kvalitné probiotiká dlhodobejšie.

Z výteru rekta môže byť salmonela ešte pozitívne dlhšie, aby ste sa potom toho nezľakli (aj mesiace), ale neznamená to, že je synček akútne chorý.

Či predtým išlo o príznaky salmonely sa dá teraz iba polemizovať. Ale nakoľko CRP kleslo strašne rýchlo, tak si myslím, že áno.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas